Shfaqet filmi i regjisores së kërcënuar afgane, Kujtim Çashku: Dedikim për gratë

Akademia e Filmit dhe Multimedias “Marubi” ka shfaqur ne Hotel Prestige në Durrës ku janë strehuar një pjesë e refugjatëve afganë filmin “Hava, Mariam, Aisha” të regjisores së kërcënuar talebanët, Sahra Karimi.

cashku filmi

“E ka prezantuar këtë film dhe në festivalin e Venecias. Ajo ka drejtuar Qendren kombëtare të Kinematografisë në Afganistan. Me ardhjen e talebanëve menjëherë u detyrua të fshihej dhe të largohej dhe jeta e saj vazhdon të jetë e kërcënuar”, tha Kujtim Çashku.

I përqendruar në fatet e tri grave në Afganistan filmi u shfaq në kuadër të Festivalit Ndërkombëtar të filmit për të drejtat e njeriut.

“Festivali ka pasur një dedikim të veçantë edhe për Shemsie Hasanin e cila ka mbushur rrugët e Kabulit me art grafit. Ajo ka shënuar një akt të vërtetë mjaft emancipues sepse sillte gjithnjë imazhe në mbrojtje të grave dhe fëmijëve”, tregoi Çashku.

Tri personazhet e filmit përfaqësojnë për opinionin ndërkombëtar, gruan afgane dhe sfidat me të cilat përballej dhe përballet tashmë kur vendi kontrollohet nga talebanët dhe të drejtat e grave janë më shumë se kurrë në rrezik jetik./BW

Next Post

Leave a Reply

Your email address will not be published.

LAJMET E FUNDIT

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com