Pushtimi i Ukrainës/ Kodheli: Kosova në NATO? Gjërat nuk bëhen me një të rënë të lapsit

Kodheli

Mimi Kodheli, e cila mban postin e zëvendëspresidentes së Asamblesë Parlamentare të NATO-s ishte e ftuar ditën e sotme në emisionin “Kjo Javë” me Nisida Tufën në News 24.

Duke folur mbi situatën në Ukrainë, Kodheli u shpreh sanksionet e Perëndimit nuk kanë dhënë efektin e duhur dhe duhet të jenë më të ashpra. Kodheli shtoi se NATO-është përgjigjur në unison duke iu gjendur pranë Ukrainës.

Ka pasur viktima ka pasur të hëna, përparim të mjeteve luftarake ruse në Ukrainë dhe ka pasur nerëz që janë larguar nga vendi. Mund të ketë dri në 7 milionë fëmijë që mund të marrin statusin e refugjatit. Vendet e NATO-s po ndihmojnë Ukrainën në gjitha mëyrat e dituara dhe të paditura

Sanksionet ekonomike dhe presioi ndaj Rusisë nuk ka dhënë efektet e duhura. Këto sanksioe duhet të vahdojnë, të forcohen më tepër. Ne u jemi përgjigjur shpejt kërkesave të aleatëve.

A do të kemi një përshkallëzim të luftës?

Kjo pyetje bëhet me të drejtë. Të gjithë janë të fokusuar me atë cfarë po ndodh atje. Sot jemi përballë një aresioni dhe të gjithë bëjnë llogaritë e veta. Lufta në një mënyrë apo tjetër na ka prekur të gjithëve.

A do të mund të anëtarsohet Kosova në NATO?

Ka vende të NATO-s që nuk e njohin akoma Kosovën.  Por është në një rrugëtim të pandalshëm drejt një anëtarsimi. Por sot ka disa pengesa dhe gjërat nuk bëhen me nje të rënë të lapsit.

Next Post

Leave a Reply

Your email address will not be published.

LAJMET E FUNDIT

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com