Pushteti i hidhur/ Talebanët përçahen kur vjen puna për përbërjen e kabinetit të ri qeveritar

Screenshot 12

AFGANISTAN

Talebanët po i përçan pushteti. Pasi morën nën kontroll gjithë Afganistanët duket se udhëheqësit kanë mosmarrëveshje më njëri-tjetrin për përbërjen e kabinetit të ri qeveritar.

Ditën e sotme Mullah Abdul Ghani Baradar  ka pasur një debat të fortë me një anëtar të kabinetit.

Këto grindje thuhet se kanë nisur fill pas zhdukjes publike të liderit kryesor Baradar.

Kabineti i ri qeveritar përbëhet nga figura të larta kryesisht nga radhët e talebanëve dhe bashkëpuntorë, të gjithë meshkuj.

Duket se shumë në radhët e talebanëve kanë pasur ambicie për t’u bërë ministër dhe se dhe mes tyre nuk paska vetëm një lider që e dëgjojnë të gjithë dhe vendos për të gjithë. Pergatiti BW

 

Next Post

Leave a Reply

Your email address will not be published.

LAJMET E FUNDIT

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.