Aktorja e “Sex and the City”/ Nixon hyn në grevë urie para Shtëpisë së Bardhë: Stop Luftës, mjaft u vranë fëmijë!

F40f70b2 Aflo Satc Large

Cynthia Nixon, aktorja e njohur e serialit amerikan “Sex and the City”, së bashku me pesë politikanë në SHBA, ka hyrë këtë javë në grevë urie për t’i kërkuar Presidentit Biden armëpushim të përhershëm në Rripin e Gazës.

Nixon, e njohur për rolin e saj ikonik të Miranda Hobbes në serialin “Sex and the City”, ka qenë më parë mes 260 artistëve që nënshkruan letrën e hapur për t’i kërkuar Kongresit dhe Biden armëpushim të konfliktit.

Nuk është asgjë normale, asgjë nga kjo rutinë lufte nuk duhet të vazhdojë”,- tha 57-vjeçarja Nixon, në konferencën e shtypit jashtë Shtëpisë së Bardhë, duke iu referuar 14,300 palestinezëve të vrarë në Gaza nga bombardimet izraelite, pas sulmit të Hamasit brenda Izraelit më 7 tetor.

TIME shkruan se ish-kandidatja për guvernatore e shtetit të Neë York-ut do të marrë pjesë në grevën pesëditore të urisë, para se të kthehet në New York për punët e saj.

Ne jemi këtu në grevë urie për t’i bërë të ditur Biden ngjarjet çnjerëzore që po ndodhin në  Gaza. Ai ka pushtetin për të vendosur armëpushimin”,- tha Nixon për gazetarët e “Times of Israel”.

Jam e lodhur nga njerëz që shpjegojnë se viktimat civile ndodhin në një luftë, nuk ka asgjë normale me këto vdekje e këtë masakër”.

Pesë politikanë; Madinah Wilson-Anton nga Delaware, Zohran Mamdani nga Neë York, Mauree Turner nga Oklahoma, Sam Rasoul nga Virginia, e Abraham Aiyash nga Michigan – po marrin pjesë gjithashtu në grevën e urisë. BW

Next Post

Leave a Reply

Your email address will not be published.

LAJMET E FUNDIT

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com