Te Barcelona Setién nuk pranon dorëheqjen!

Kjo humbje e së premtes ndaj Bayern Munich ka qenë një goditje shumë e fortë për katalanasit, që pas 12 sezoneve është përsëri bosh në Champions. Edhe pse nuk mohoi askush që Bayerni ishte favorit në këtë çerekfinale, një turpërim i tillë nuk mendohej. Shpresohej sërish te ndonjë mrekulli e Messit, por dhe ai u përlye me disfatën më të madhe në histori. Sytë tashmë janë nga Quique Setién, i cili i ka orët e numëruara.

Bordi kishte testuar tregun prej ca kohësh për trajnerin e ri, veçanërisht pas humbjes së La Liga-s. Kandidati kryesor është Mauricio Pochettino, me të cilin ishte folur edhe para nënshkrimit me Setién, në janar. Dhe mos harroni Ronald Koeman, i cili, gjithashtu, ishte ofertuar në atë kohë. Në këtë moment, ata janë dy kandidatët kryesorë, me një avantazh për argjentinasin.

Shtatë muaj pasi Valverde u zëvendësua në stolin e Barçës, është dëshmi e qartë se ajo lëvizje qe e gabuar. është e vërtetë që projekti i Valverde kishte filluar të tregonte shenja të rraskapitjes. Koncesionet e trajnerit e bënë grupin të rehatshëm, me zakone të këqija trainimi dhe performanca të dobëta në fushë. Humbja në Superkupën Spanjolle e përshpejtoi stafetën. Setien arriti në Barcelona me posterin e “Cruyffista”, duke premtuar një rikthim në të kaluarën. Sidoqoftë, realiteti po e gllabëronte gradualisht trajnerin e ri. Rezultatet nuk folën për të që nga fillimi, kur u eliminua në Kupën e Mbretit nga Athletic.

Por më e keqja ishte brenda. Setién kurrë nuk ka arritur të lidhet me një ekip që nuk e kuptoi qasjen apo sjelljen e tij. Distanca me senatorët ishte e dukshme dhe deklaratat e Messit, pas ndeshjes kundër Osasuna, ishin prova. Setien humbi edhe La Liga-n. Bartomeu duhej të ndërhynte në mënyrë që të zhvillohej një bisedë me Messin për të rregulluar marrëdhëniet.

Më shumë sesa marrëveshje, ajo që u nënshkrua ishte një armëpushim për Ligën e Kampionëve. Por, siç tha Messi disa muaj më parë, me ato që kishte dhënë në fushë këtë sezon, Barcelona nuk e fitonte dot Ligën e Kampionëve. Dhe Bayerni iu dha vërtetësi këtyre fjalëve të argjentinasit. Sidoqoftë, askush nuk e priste që Lisbona të kthehej në një natë të turpshme për tifozët katalanas.

Next Post

Leave a Reply

Your email address will not be published.

LAJMET E FUNDIT

ADVERTISEMENT

Welcome Back!

Login to your account below

Create New Account!

Fill the forms below to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.