SHBA/Kompania “Johnson & Johnson” një miliard USD për vaksina

Shba Vaksine 696x457

Qeveria amerikane njoftoi sot për një investim të ri prej një miliard dollarësh në projektin për vaksinën të kompanisë “Johnson & Johnson”, me të paktën 100 milionë doza të garantuara të saj.

“Kjo shumë e re do të financojë një projekt demonstrimi për prodhimin në shkallë të gjerë të vaksinës eksperimentale”, tha qeveria.

Gara për vaksinat kërkon fillimin e prodhimit paralelisht me provat klinike dhe potencialisht në humbje, edhe para se të dihet nëse vaksina është efikase.

Qeveria amerikane ka shpenzuar, gjithashtu, miliarda në ndërtimin e vendeve të prodhimit, për ndërmarrjet që prodhojnë shiringa e shishka, që do të nevojiten për të shpërndarë vaksinën/at e ardhshme.

Next Post

Leave a Reply

Your email address will not be published.

LAJMET E FUNDIT

ADVERTISEMENT

Welcome Back!

Login to your account below

Create New Account!

Fill the forms below to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.