Pas 40 vitesh/Vrasësi i John Lennon kërkon falje: Veprim i neveritshëm

173347506 F9ff6aa4 64b8 4f05 90f5 E6c3737f7e12

BRITANI E MADHE

Mark Chapman, vrasësi i John Lennon, i ka kërkuar falje vejushës së muzikantit të famshëm 40 vite pas krimit. Në 1980-ën, Mark David Chapman e qëlloi me pesë plumba ish-këngëtarin e Beatles, jashtë shtëpisë së tij.

Vrasësit muajin e kaluar i është refuzuar për të 1-ën herë lirimin me kusht. E për përsëritjen e kërkesës do të duhet të presë tani edhe dy vite të tjera.

Gjatë seancës dëgjimore, ai tha se e vrau 40-vjeçarin që të fitonte famë dhe shtoi se meritonte dënimin me vdekje shkruan Bbc.

“E vrava për të fituar famë, ishte një veprim egoist dhe i neveritshëm. Dua të theksoj se më vjen keq për krimin që kam kryer dhe për dhimbjen që kam shkaktuar. Ai ishte njeri familjar, ishte ikonë, ishte jashtëzakonisht i famshëm”- ka thënë ai në gjyq.

“Më vjen keq për dhimbjen që i kam shkaktuar gruas së tij. Më rri mendja aty gjatë gjithë kohës”, shtoi Chapman, i cili e kreu vrasjen kur ishte 25 vjeç dhe sot është 65 vjeç. Kujtojmë që më 8 dhjetor 1980 Chapman sparò qëlloi me 4 plumba Lennon jashtë apartamentit të tij në New York. BW

 

Next Post

Leave a Reply

Your email address will not be published.

LAJMET E FUNDIT

Welcome Back!

Login to your account below

Create New Account!

Fill the forms below to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.