Gjeorgji/ Lideri i Osetisë Jugore shpall referendumin për bashkimin me Rusinë!!

Udhëheqësi i rajonit separatist të Osetisë Jugore ka shpallur një referendum nëse do të bëhet pjesë e Rusisë.

Një deklaratë nga zyra e Anatoli Bibilov tha se ishte “aspirata historike” e popullit të tij që të bashkohej me Rusinë dhe votimi do të bëhej më 17 korrik.

Moska e njeh rajonin si të pavarur, pas një lufte të shkurtër midis Rusisë dhe Gjeorgjisë në vitin 2008, dhe ka ofruar mbështetje financiare, shtetësi ruse për qytetarët e saj dhe ka vendosur baza ushtarake atje.

Gjeorgjia pohon se Osetia e Jugut është një territor i pushtuar dhe më parë tha se një referendum për bashkimin me Rusinë do të ishte i papranueshëm.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

 

Next Post

Leave a Reply

Your email address will not be published.

LAJMET E FUNDIT

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.