“Do t’i trajtojmë më mirë seç trajtuan ata civilët tanë”/ Ukraina përcjell kufomat në trenin frigoriferik: Ja çfarë gjetën në uniformat e ushtarëve rusë!

Një tren frigoriferik i mbushur me trupat e trupave të rënë të Vladimir Putinit është filmuar në Ukrainë, ndërkohë që punonjësit e morgut kanë gjetur ar në uniformat e tyre, me shumë mundësi ar i vjedhur nga ukrainasit.

Ushtria ukrainase u dha gazetarëve akses në mjetin pranë Kievit, me një kolonel që u tha gazetarëve se Moska ka refuzuar të pranojë të kufomat e saj.

Videoja brenda trenit tregoi një grumbull kufomash në çanta të bardha trupore të grumbulluara në njërin skaj të vagonit. Punonjësit e morgut u treguan gazetarëve se kishin gjetur ar në xhepat e ushtarëve, me gjasë të grabitur nga civilët ukrainas.

Një nga punonjësit e morgut mbajti dy simbole ushtarake pranë kamerës, duke thënë se tregonte se një nga ushtarët e vrarë kishte qenë një “parashutist elitar”.

Kyiv thotë se më shumë se 25,000 ushtarë rusë janë vrarë që kur presidenti rus urdhëroi trupat e tij në Ukrainë më 24 shkurt. Kremlini ka pranuar vetëm rreth 1,300 vdekje.

Duke folur për Al Jazeera, koloneli i ushtrisë ukrainase Volodymir Liamzin tha se trupat në tren do të mbahen për aq kohë sa të jetë e nevojshme, duke thënë se Kievi synon t’i trajtojë të vdekurit rusë më mirë se sa trajtuan ata civilët ukrainas.

“Qeveria ukrainase do të vendosë çfarë të bëjë me trupat sepse rusët refuzojnë t’i marrin ato. Çdo trup është provë e një krimi lufte”, tha ai.

Punëtorët e morgut ukrainas u treguan gazetarëve të Al Jazeera stoli të arta që u gjetën në trupat rusë. Në thesarin e vogël shiheshin gjerdan dhe unaza të arta.

Plaçkitja në Ukrainë nga ushtarët e Putinit është dokumentuar mirë , ndërsa prokurorët – si ukrainas ashtu edhe ndërkombëtarë – po hetojnë qindra krime të tjera të mundshme lufte të kryera nga ushtarët rusë, duke përfshirë vrasjet masive, torturat dhe përdhunimet.

Screenshot 45
Next Post

Leave a Reply

Your email address will not be published.

LAJMET E FUNDIT

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.